List otwarty: Kolej nad Zalew Sulejowski – marzenie, które czeka na realizację

 List otwarty: Kolej nad Zalew Sulejowski – marzenie, które czeka na realizację









Szanowni Państwo,

Od ponad dekady redakcja "Gazety Łódzkiej"  lodzka.pl oraz ja osobiście staramy się zwrócić uwagę na ogromny potencjał turystyczny i społeczny, jaki kryje w sobie uruchomienie sezonowych przewozów kolejowych z Łodzi nad Zalew Sulejowski. Ta inicjatywa, choć wielokrotnie poruszana, nadal nie doczekała się realizacji, mimo licznych prób kontaktu z samorządami, zarządcami infrastruktury kolejowej (kopalnią) i przewoźnikami.

Od ok. 10 lat przypominamy się z tym tematem

Połączenie kolejowe z Łodzi nad Zalew Sulejowski jest sprawą, którą redakcja wielokrotnie podejmowała. Już w 2015 roku wystosowaliśmy pierwsze zapytania do PKP PLK oraz łódzkich Przewozów Regionalnych, próbując wyjaśnić kwestie infrastrukturalne oraz organizacyjne związane z uruchomieniem takiego połączenia. Nasze pytania pozostały w większości bez odpowiedzi, bądź spotkały się z przerzucaniem odpowiedzialności między różnymi podmiotami.

Sam wielokrotnie usiłowałem dostać się do Smardzewic – jednej z kluczowych miejscowości nad Zalewem Sulejowskim – i doświadczyłem na własnej skórze, jak trudna logistycznie jest taka podróż. Brak dogodnych połączeń kolejowych nie tylko zniechęca turystów, ale także uniemożliwia mieszkańcom Łodzi wygodny dostęp do tej pięknej okolicy z ośrodkami wypoczynkowymi.

Dlaczego połączenie nad Zalew Sulejowski ma sens?

  1. Bliskość do Łodzi: Zalew Sulejowski, oddalony zaledwie o około 50 km od Łodzi, mógłby stać się idealnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców miasta. Możliwość wygodnego i szybkiego dojazdu koleją zwiększyłaby atrakcyjność tego regionu.

  2. Infrastruktura jest prawie gotowa: Istniejąca linia kolejowa do Smardzewic wymaga jedynie niewielkich nakładów na naprawę torowiska oraz budowę tymczasowego peronu w pobliżu zalewu. W okolicy funkcjonują już sezonowe połączenia kolejowe, jak chociażby te do Spały, co pokazuje, że podobne inicjatywy mogą być skutecznie zrealizowane.

  3. Ekologia i turystyka: W dobie walki z kryzysem klimatycznym rozwój transportu publicznego powinien być priorytetem. Połączenie nad zalew mogłoby przyciągnąć turystów z regionu, ograniczając jednocześnie ruch samochodowy.

  4. Potencjał miejscowości nad zalewem: Smardzewice, będące centrum turystycznym regionu, skupiają największą liczbę obiektów noclegowych nad Zalewem Sulejowskim. Linia kolejowa znajdująca się w odległości zaledwie 10 minut spacerem od linii brzegowej mogłaby stać się kluczowym elementem promocji tego obszaru.

Nasze działania przez lata

Przez lata wielokrotnie przypominaliśmy się w tej sprawie, przedstawiając propozycje rozwiązań i konkretne plany. Wysłaliśmy liczne pisma do organizatorów przewozów, zarządców infrastruktury oraz lokalnych samorządów, pytając, co można zrobić, aby sezonowe połączenia kolejowe dotarły nad Zalew Sulejowski. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, wskazywały na biurokratyczne bariery oraz brak woli współpracy między różnymi podmiotami.

W 2015 roku zaproponowaliśmy, aby Łódzka Kolej Nadzalewowa – jako projekt sezonowy – kursowała w weekendy oraz w wakacje co dwie godziny, a w szczycie sezonu nawet co godzinę. Taka oferta mogłaby być obsługiwana lekkimi spalinowymi autobusami szynowymi czy pojazdem hybrydowym. Wysłaliśmy szczegółowe pytania do PKP PLK, zarządców bocznicy kolejowej oraz lokalnych władz, starając się zrozumieć, jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji tego pomysłu.

Dlaczego sprawa jest pilna?

Zalew Sulejowski to największy zbiornik wodny w okolicy Łodzi, oferujący piękne plaże, lasy i możliwości aktywnego wypoczynku. Mimo to, w sezonie letnim dostęp do tego miejsca jest poważnie ograniczony dla osób bez własnego samochodu. Brak połączeń kolejowych to nie tylko utrudnienie dla mieszkańców regionu, ale także zmarnowany potencjał turystyczny i gospodarczy.

Każdego roku tysiące mieszkańców Łodzi mogłoby skorzystać z wygodnego i szybkiego transportu nad zalew, wspierając jednocześnie lokalną turystykę i gospodarkę.

Co należy zrobić?

  1. Naprawa torowiska na odcinku Jeleń – Smardzewice: Konieczne jest pilne podjęcie prac remontowych, aby dostosować istniejącą infrastrukturę do ruchu pasażerskiego.

  2. Budowa tymczasowego peronu nad zalewem: Nawet tymczasowy drewniany peron mógłby umożliwić wygodne wysiadanie w pobliżu linii brzegowej zalewu.

  3. Uruchomienie połączeń sezonowych: Pociągi kursujące co 1-2 godziny w weekendy oraz codziennie w szczycie sezonu mogłyby przyciągnąć zarówno mieszkańców Łodzi, jak i turystów z całego regionu.

  4. Zaangażowanie lokalnych samorządów: Gminy i powiaty w pobliżu zalewu powinny aktywnie wspierać ten projekt, dostrzegając jego potencjał rozwojowy.

Podsumowanie

Zalew Sulejowski to klejnot województwa łódzkiego, który zasługuje na lepszą dostępność i promocję. Sezonowe połączenia kolejowe mogłyby nie tylko zwiększyć atrakcyjność regionu, ale także przyczynić się do rozwoju zrównoważonego transportu w naszym województwie.

Apelujemy do samorządów, zarządców infrastruktury i przewoźników o podjęcie działań w tej sprawie. Mieszkańcy Łodzi i okolic zasługują na możliwość wygodnego dostępu do tego pięknego miejsca. Dodaję schematy.

Z wyrazami szacunku,
Adam Fularz
Redaktor Naczelny
"Gazeta Łódzka"
Dolina Zielona 24a
65-154 Zielona Góra

 

Dutkiewicz Maciej 

Feb 3, 2015, 9:11 AM

   

to me

Myślę, że Pańskie pytania powinny być skierowane do organizatora przewozów na terenie województwa. Normalną, codzienną praktyką jest że pociągi np. towarowe „przechodzą”  poprzez stacje PLK na linie czy bocznice zarządzane przez inne podmioty.

 

Maciej Dutkiewicz

Wydział Prasowy

Biuro Komunikacji i Promocji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

  1. Targowa 74

03-734 Warszawa


T: +48 22 473 30 02

T: +48 883 354 177

 

 

From: Adam
Sent: Tuesday, February 03, 2015 8:41 AM
To: Dutkiewicz Maciej
Subject: Re: FW: pytanie- połączenie sezonowe z Łodzi nad Zalew Sulejowski

 

Dziękuję za odpowiedź.

Podano nam informację że fragment linii jest jednak w zarządzie PKP PLK, jest to ok. 0,84 km toru.

Czy PKP PLK zarządza np. wynajętymi - tylko sezonowo- liniami kolejowymi? Kontaktowałem się z gminą, i nie wiedzą, jak rozwiązać problem- obecny zarządca nie ma doświadczenia, co należy zrobić aby na bocznicy nad zalew mógł się odbywać regularny ruch pasażerski- do tej pory była to linia towarowa. W okolicy na podobnej linii do Spały, ok.  10 km obok, kursują poc. pasażerskie. Jak to rozwiązano?

Czy PKP PLK jest w stanie podpisać np. umowę z gminą na zarządzanie sezonowo (czerwiec- sierpień) ruchem na takiej linii?

Pozdrawiam,
Adam

 

2015-02-03 8:31 GMT+01:00 Dutkiewicz Maciej 

Dzień dobry

 

Bocznica nie jest własnością PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Jest zarządzana przez zakład który obsługuje. Myślę, że właściciel bocznicy byłby Panu w stanie odpowiedzieć na Pańskie pytania.

 

Maciej Dutkiewicz

Wydział Prasowy

Biuro Komunikacji i Promocji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

  1. Targowa 74

03-734 Warszawa

Komentarze

Popularne posty