Tomaszów Maz.,

niedziela, 7 października 2012

Wsiąść do pociągu... warszawskiego
Dzięki uprzejmości wiceprzewodniczacego Rady Miejskiej Tadeusza Adamusa publikujemy list skierowany do tomaszowskich władz miejskich a dotyczący kolejowych połączeń Tomaszów - Warszawa.


Szanowni Państwo,

Jestem ekonomistą transportu. Lubię niekiedy siąść przed mapą sieci kolejowej i popatrzeć, gdzie możnaby bez większych kosztów zrobić jakąś znaczącą poprawę funkcjonalności systemu. Taką szansę widzę w Tomaszowie Mazowieckim. Należy po prostu wykorzystać Centralną Magistralę Kolejową na trasie Tomaszów- Warszawa, i wprowadzić połączenie do Warszawy, możliwy jest czas przejazdu poniżej godziny. Państwa miasto ma bez problemu szansę stać się nawet miastem satelickim Warszawy, jak dziś Łódź, Siedlce czy Radom.


Proponuję wprowadzenie na tej relacji pociągu osobowego przyspieszonego, zatrzymującego się jedynie w Tomaszowie, Pruszkowie i kilku stacjach Warszawy. Myślę co najmniej o 5-6 kursach dziennie, poprzez Centralną Magistralę Kolejową i łącznicę do linii Koluszki- Radom biegnącej przez Tomaszów. Pociągi zmieniałyby kierunek na stacji Idzikowice- maszynista przechodziłby z jednego krańca pociągu na drugi. PKP tego nie zrobią w odpowiednio szybkim czasie, inny przewoźnik- już bardziej.

Tomaszów jest największym z miast wokół Warszawy bez dobrego połączenia bezpośredniego, choć ma 76 tys. mieszkańców. To nieprawda że nie ma infrastruktury- ta jest, lecz z przyczyn które ja bym określił zbiorczo jako „natręctwa PKP” nie jest wykorzystywana dla ruchu regionalnego. Wnoszę do władz miasta, aby porozumiały się z przewoźnikiem „Koleje Mazowieckie” obsługującym ruch na terenie woj. mazowieckiego, zaproponowały takie połączenie, a następnie pracowały z władzami woj. łódzkiego i mazowieckiego nad jego wdrożeniem- to samorządy wojewódzkie dysponują dotacjami na połączenia kolejowe.

Z wyrazami szacunku,
 
Adam Fularz,
Ekonomista transportu, ekonomista miast i regionów

przedruk z: http://www.nasztomaszow.pl/polityka/wsiasc-do-pociagu-warszawskiego/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz